Přehled sociálních sítí

Zde naleznete základní přehled nejznámějších sociálních sítí na internetu rozdělených do kategorií. Níže naleznete jejich popis.

Služby poskytované v oblasti sociálních sítí naleznete v odstavci Služby v oblasti sociálních sítí.

Sociální život a sdílení

 • Facebook
 • Google+
 • Twitter
 • MySpace

Kariéra a firmy

 • LinkedIn
 • Behance

Fotografie

 • Pinterest
 • Instagram
 • Flickr
 • 500px

Video

 • YouTube
 • Vimeo
 • Qwiki
 • Stream.cz

Hudba

 • Last.fm
 • Spoti.fy
 • Bandzone
 • Soundcloud
 • MySpace
 • Xplaylist

Geolokační sociální sítě

 • Foursquare
 • Yelp
 • Tripadvisor

Filmy

 • IMDB
 • CSFD


Popis sociálních sítí

Facebook

facebook_logo
Facebook logo ke stažení

Odkazwww.facebook.com

Nejznámější sociální na světe, která v roce 2012 dosáhla hranice 1 miliardy zaregistrovaných uživatelů. Síť je převážně určena ke sdílení informací a dat v síti svých přátel nebo fanoušků.
Co Vám může síť přinést z různých pohledů:

sdílení textových informací, fotografií, videa, může sloužit k domluvení akce, komunikace s přáteli… může sloužit jako kronika Vašeho života.
firemní profil společnosti, představení společnosti a produktů, sdílení důležitých aktuálních informací, vhodné pro osobnější přístup k zákazníkům, pořádání akcí, + možnost efektivní placené reklamy (platba za proklik na Vaše stránky) .
profil skupiny/umělce, vhodné pro snadné informování fanoušků o pořádaných koncertech, vydaných alb, získání zpětné vazby.
zveřejnění informací o projektu, publikace důležitých milníků, vývoje, získávání zpětné vazby
snadné zveřejnění místa, termínu a podrobností o akci + šíření mezi další možné zájemce o akci, kteří by se o ní jinak možná ani nedozvěděli. Vhodné pro získání vstupních informací pro akci/událost a následně zpětné vazby. Vhodné propojení s placenou reklamou (platba za proklik na Vaši událost/akci)

Alternativou pro Facebook byla dříve i sociální síť Myspace, jehož oblíbenost mezi uživateli velmi rychle klesla. Na přelomu roku 2012/2013 se síť s novou verzí snaží opět chytit vítr do plachet.

Google+

google-plus_logo
Google+ logo ke stažení

Odkaz: plus.google.com

Google+ je takový Facebook od společnosti Google. Můžeme říct, že Google opičil a nebo můžeme říct, že to byl nezbytný krok k uspokojení většiny uživatelů, kteří chtěli svůj Facebook od Googlu. Google+ umožňuje veskrze vše co umožňuje Facebook. Základna uživatelů je však na Google+ v českém prostředí internetu o poznání menší a jedná se spíše o lidi z technických odvětví. Nicméně výjimky potvrzují pravidlo, tak  jako vždy a i zde naleznete tolik výjimek, že není vhodné je zanedbávat.

Twitter

twitter-logo
Twitter logo ke stažení – bílé
Twitter logo ke stažení – modré

Odkazwww.twitter.com

Máte 140 znaků a napište si co chcete. Tak by se dala shrnout druhá nejznámější sociální síť na světě Twitter. To co se může zdát na první pohled jako velké omezení skýtá ve skutečnosti geniální myšlenku. Díky malému prostoru není prostor na zbytečné plky, důležité je jádro věci. Navíc je možné přidat i jeden obrázek nebo video apod. V roce 2012 se síť Twitter počeštila a je tak možné počítat s nárůstem obliby i u českých uživatelů internetu.

Vhodné pro sdílení klíčových informací, pořádání rychlých jednoduchých soutěží, sledování zajímavých kanálů od zajímavých osobností a společností.

LinkedIn

Sociání síť LinkedIn
LinkedIn logo ke stažení
Odkaz: www.linkedin.com

Sociální síť zaměřená na kariérní a firemní sféru. Jedná se o velmi rozšířený online „životopis“ se sociálními funkcemi. Sdílení aktuální činnosti, změna zaměstnání, pořádání akce, školení, seminářů, hledání zaměstnanců, hledání zaměstnání atd.


Pinterest

Pinterest Logo
Pinterest logo ke stažení

Odkazwww.pinterest.com

Představte si nástěnku na Vaší zdi. Dále si představte, že máte u sebe několik časopisů a novin. Pinterest Vám umožňuje dávat na nástěnku všechny obrázky, které Vás v nějakém tom časopisu nebo novinách zaujaly.  A navíc k nim přidá informaci, kde jste na tento obrázek narazili. A teď si to představte pro internetové prostředí s další možností a to sdílet svoji nástěnků nebo několik nástěnek s dalšími lidmi. To je rychle rostoucí sociální síť Pinterest.

Instagram

Instagram Logo
Instagram logo ke stažení – ikona
Instagram logo ke stažení – název

Odkaz: www.instagram.cz

Instagram je velmi zajímavá služba, jejíž vzestup byl raketový. Oblíbenost mezi uživateli rostla velmi rychle až si toho všimnul samotný Facebook a Instagram odkoupil za 1 miliardu dolarů. Donedávna přitom ani nebylo možné Instagram najít na internetu pomocí prohlížeče. Jedná se totiž o službu určenou především pro mobilní telefony. Základní princip je vyfotit cokoliv více či méně zajímavého, použít či nepoužít jeden z předpřipravených grafických filtrů a sdílet. V roce 2012 Instragram spustil i verzi přístupnou i mimo chytré telefony.


500px

500px Logo
500px logo ke stažení

Odkaz: www.500px.com
Flicker je pomalu doháněn novou mladší a bystřejší službou pro sdílení fotografií 500px. V průběhu roku 2013 dokonce Flickr předesignoval svůj vzhled, který se následně velmi přiblížil právě službě 500px. Navíc od Flickru nabízí přímý prodej fotografií a to velmi jednodušše. Prodej je však zaměřený více či méně na oblast Spojených států Amerických.

Flickr

Flickr Logo
Flickr logo ke stažení

Odkazwww.flickr.com

Jedna z nejznámějších sociálních sítí zameřená na sdílení fotografií. Mezi alternativy patří například Picasa od Google a česká varianta pak Rajce.net. Všechny dohromady ovšem válcuje Facebook, který je díky své rozšířenosti pro sdílení fotek nejpoužívanější. O čemž svědčí využívaní Facebooku ke sdílení fotografií mnoha známými fotografy.

YouTube

YouTube Logo
YouTube logo ke stažení

Odkaz: www.youtube.com

Nejpoužívanější a nejznámější sociální síť pro ukládání videozáznamů na internet. Ty lze pak jednoduše umístit na web nebo sdílet dalším uživatelům pomocí jiných sociálních sítí. Mezi alternativy této sociální sítě patří například zahraniční Vimeo nebo český Stream.cz

Vimeo

Vimeo Logo
Vimeo logo ke stažení

Odkaz: www.vimeo.com

Druhou nejznámější sociální sítí pro ukládání videospotů na internet je Vimeo. Vimeo klade na uživatele určité požadavky, které omezují oblast videí, které můžete na síť nahrát.


Foursquare

Foursquare Logo
Foursquare logo ke stažení

Odkaz: www.foursquare.com

Síť zaměřená na sdílení Vaší polohy především pomocí chytrých telefonů, kde pomocí této aplikace označíte svou polohu na určitém místě. Toto označení můžete komentovat, přidat poznámku či fotografii. Za navštěvování různých lokacích získáváte body a různé virtuální ocenění. Jedná se tedy zároveň o jakousi hru. Využití lze najít i pro firmy, které například při označení polohy uživetelem v sídle jejich společnosti nabídnou uživateli určitou slevu (o tom se samozřejmě dozví i lidé, kteří jsou s tímto uživatelem spojeni na Foursquare). Alternativou pro Foursquare je služba od Google –Google Latitude a později se přidal i samotný Facebook, který umožňuje nasdílení své polohy také.

ČSFD a IMDB

Odkazy: www.csfd.cz a www.imdb.com

Sociální sítě zaměřené na sdílení informací o Vašem filmovém vkusu, nicméně primární účel a funkce jsou především jako filmové databáze. ČSFD je oblibený server pro Českou republiku, IMDB pak pro zahraničí.

last.fm

Last.fm Logo
Last.fm logo ke stažení

Odkazwww.last.fm

Socilání síť zaměřená na hudbu. Základní princip spočívá v nainstalování drobné aplikace do Vašeho počítače, ta sbírá informace o tom jakou hudbu posloucháte. Tyto informace statisticky zobrazuje na Vašem profilu a zároveň Vám poskytuje další informace, jako je například podobná hudba, kterou máte rádi, ale zatím ji neposloucháte, koncerty umělců, které posloucháte ve Vašem okolí, informace o nových albech, atd. atd. Alternativy s podobnými či více vzdálenými funkcemi nabízí například aplikace Spotify nebo Grooveshark (update: Grooveshark od roku 2015 neexistuje, alternativy Groovesharku naleznete v tomto článku, anglicky). Mezi další hudbení sociální sítě se pak dá zařadit v českém prostředí Bandzone.cz nebo XPlaylist.


Služby v oblasti sociálních sítí

Potřebujete zajistit profil na sociální síti?

Nevíte, která sociální síť je pro Vás vhodná a která Vám přinese užitek?
Jste agentura a hledáte někoho, kdo za Vás bude řešit sociální sítě Vašich klientů?
Napište si o více informací