Sociální sítě
Přehled sociálních sítí
Zde naleznete základní přehled nejznámějších sociálních sítí na internetu rozdělených do kategorií. Níže naleznete jejich popis.
Služby poskytované v oblasti sociálních sítí naleznete v odstavci Služby v oblasti sociálních sítí.
Sociální život a sdílení
- Google+
- MySpace
Kariéra a firmy
- Behance
Fotografie
- Flickr
- 500px
Video
- YouTube
- Vimeo
- Qwiki
- Stream.cz
Hudba
- Last.fm
- Spoti.fy
- Bandzone
- Soundcloud
- MySpace
- Xplaylist
Geolokační sociální sítě
- Foursquare
- Yelp
- Tripadvisor
Filmy
- IMDB
- CSFD
Popis sociálních sítí
Odkaz: www.facebook.com
Nejznámější sociální na světe, která v roce 2012 dosáhla hranice 1 miliardy zaregistrovaných uživatelů. Síť je převážně určena ke sdílení informací a dat v síti svých přátel nebo fanoušků.
Co Vám může síť přinést z různých pohledů:
Alternativou pro Facebook byla dříve i sociální síť Myspace, jehož oblíbenost mezi uživateli velmi rychle klesla. Na přelomu roku 2012/2013 se síť s novou verzí snaží opět chytit vítr do plachet.
Google+
Odkaz: plus.google.com
Google+ je takový Facebook od společnosti Google. Můžeme říct, že Google opičil a nebo můžeme říct, že to byl nezbytný krok k uspokojení většiny uživatelů, kteří chtěli svůj Facebook od Googlu. Google+ umožňuje veskrze vše co umožňuje Facebook. Základna uživatelů je však na Google+ v českém prostředí internetu o poznání menší a jedná se spíše o lidi z technických odvětví. Nicméně výjimky potvrzují pravidlo, tak jako vždy a i zde naleznete tolik výjimek, že není vhodné je zanedbávat.
Twitter logo ke stažení – bílé
Twitter logo ke stažení – modré
Odkaz: www.twitter.com
Máte 140 znaků a napište si co chcete. Tak by se dala shrnout druhá nejznámější sociální síť na světě Twitter. To co se může zdát na první pohled jako velké omezení skýtá ve skutečnosti geniální myšlenku. Díky malému prostoru není prostor na zbytečné plky, důležité je jádro věci. Navíc je možné přidat i jeden obrázek nebo video apod. V roce 2012 se síť Twitter počeštila a je tak možné počítat s nárůstem obliby i u českých uživatelů internetu.
Vhodné pro sdílení klíčových informací, pořádání rychlých jednoduchých soutěží, sledování zajímavých kanálů od zajímavých osobností a společností.
LinkedIn logo ke stažení
Odkaz: www.linkedin.com
Sociální síť zaměřená na kariérní a firemní sféru. Jedná se o velmi rozšířený online „životopis“ se sociálními funkcemi. Sdílení aktuální činnosti, změna zaměstnání, pořádání akce, školení, seminářů, hledání zaměstnanců, hledání zaměstnání atd.
Odkaz: www.pinterest.com
Představte si nástěnku na Vaší zdi. Dále si představte, že máte u sebe několik časopisů a novin. Pinterest Vám umožňuje dávat na nástěnku všechny obrázky, které Vás v nějakém tom časopisu nebo novinách zaujaly. A navíc k nim přidá informaci, kde jste na tento obrázek narazili. A teď si to představte pro internetové prostředí s další možností a to sdílet svoji nástěnků nebo několik nástěnek s dalšími lidmi. To je rychle rostoucí sociální síť Pinterest.
Instagram logo ke stažení – ikona
Instagram logo ke stažení – název
Odkaz: www.instagram.cz
Instagram je velmi zajímavá služba, jejíž vzestup byl raketový. Oblíbenost mezi uživateli rostla velmi rychle až si toho všimnul samotný Facebook a Instagram odkoupil za 1 miliardu dolarů. Donedávna přitom ani nebylo možné Instagram najít na internetu pomocí prohlížeče. Jedná se totiž o službu určenou především pro mobilní telefony. Základní princip je vyfotit cokoliv více či méně zajímavého, použít či nepoužít jeden z předpřipravených grafických filtrů a sdílet. V roce 2012 Instragram spustil i verzi přístupnou i mimo chytré telefony.
500px
Odkaz: www.500px.com
Flicker je pomalu doháněn novou mladší a bystřejší službou pro sdílení fotografií 500px. V průběhu roku 2013 dokonce Flickr předesignoval svůj vzhled, který se následně velmi přiblížil právě službě 500px. Navíc od Flickru nabízí přímý prodej fotografií a to velmi jednodušše. Prodej je však zaměřený více či méně na oblast Spojených států Amerických.
Flickr
Odkaz: www.flickr.com
Jedna z nejznámějších sociálních sítí zameřená na sdílení fotografií. Mezi alternativy patří například Picasa od Google a česká varianta pak Rajce.net. Všechny dohromady ovšem válcuje Facebook, který je díky své rozšířenosti pro sdílení fotek nejpoužívanější. O čemž svědčí využívaní Facebooku ke sdílení fotografií mnoha známými fotografy.
YouTube
Odkaz: www.youtube.com
Nejpoužívanější a nejznámější sociální síť pro ukládání videozáznamů na internet. Ty lze pak jednoduše umístit na web nebo sdílet dalším uživatelům pomocí jiných sociálních sítí. Mezi alternativy této sociální sítě patří například zahraniční Vimeo nebo český Stream.cz
Vimeo
Odkaz: www.vimeo.com
Druhou nejznámější sociální sítí pro ukládání videospotů na internet je Vimeo. Vimeo klade na uživatele určité požadavky, které omezují oblast videí, které můžete na síť nahrát.
Foursquare
Odkaz: www.foursquare.com
Síť zaměřená na sdílení Vaší polohy především pomocí chytrých telefonů, kde pomocí této aplikace označíte svou polohu na určitém místě. Toto označení můžete komentovat, přidat poznámku či fotografii. Za navštěvování různých lokacích získáváte body a různé virtuální ocenění. Jedná se tedy zároveň o jakousi hru. Využití lze najít i pro firmy, které například při označení polohy uživetelem v sídle jejich společnosti nabídnou uživateli určitou slevu (o tom se samozřejmě dozví i lidé, kteří jsou s tímto uživatelem spojeni na Foursquare). Alternativou pro Foursquare je služba od Google –Google Latitude a později se přidal i samotný Facebook, který umožňuje nasdílení své polohy také.
ČSFD a IMDB
Odkazy: www.csfd.cz a www.imdb.com
Sociální sítě zaměřené na sdílení informací o Vašem filmovém vkusu, nicméně primární účel a funkce jsou především jako filmové databáze. ČSFD je oblibený server pro Českou republiku, IMDB pak pro zahraničí.
last.fm
Odkaz: www.last.fm
Socilání síť zaměřená na hudbu. Základní princip spočívá v nainstalování drobné aplikace do Vašeho počítače, ta sbírá informace o tom jakou hudbu posloucháte. Tyto informace statisticky zobrazuje na Vašem profilu a zároveň Vám poskytuje další informace, jako je například podobná hudba, kterou máte rádi, ale zatím ji neposloucháte, koncerty umělců, které posloucháte ve Vašem okolí, informace o nových albech, atd. atd. Alternativy s podobnými či více vzdálenými funkcemi nabízí například aplikace Spotify nebo Grooveshark (update: Grooveshark od roku 2015 neexistuje, alternativy Groovesharku naleznete v tomto článku, anglicky). Mezi další hudbení sociální sítě se pak dá zařadit v českém prostředí Bandzone.cz nebo XPlaylist.
Služby v oblasti sociálních sítí
Potřebujete zajistit profil na sociální síti?
Nevíte, která sociální síť je pro Vás vhodná a která Vám přinese užitek?
Jste agentura a hledáte někoho, kdo za Vás bude řešit sociální sítě Vašich klientů?
Napište si o více informací